Ultrazvuk dojki

Ultrazvuk dojke je bezbolna, komforna, lako izvodljiva, ponovljiva i potpuno bezbedna metoda pregleda.

Ovu metodu pregleda dojki koristimo u svrhu prevencije, dijagnostike i praćenja toka bolesti.

Dojke žena se mogu pregleđivati u bilo kom životnom dobu, čak i u toku menstrualnog ciklusa.

Preventivni pregled dojki se obavlja kod žena koje su bez tegoba, a najbolje je takve preglede obavljati jednom godišnje.

Ukoliko postoje simptomi u vidu svraba, peckanja, bola u jednoj tački ili bola koji se širi kroz dojku, ili simptomi kao što je pojava sekreta na bradavici, ili ukoliko samopregledom žena opipa promene pod kožom u regiji dojke ili pazuha- obavezan je dijagnostički, ultrazvučni pregled dojki.

U svrhu praćenja promena na dojkama, takođe je potrebno raditi ultrazvučni pregled dojki, dinamikom koju nalaže primena terapijskih metoda i specijalistički ili konzilijarni pregledi.

Dojka se sastoji iz kože, potkožnog tkiva i žlezdanog tkiva dojke. Između manjih delova mlečne žlezde nalazi se masno i vezivno tkivo, živci, limfni i krvni sudovi.

Ultrazvučni pregled dojki izvodi se linearnom sondom ultrazvučnog aparata u ležećem položaju na leđima, sa rukama podignutim iznad glave i podrazumeva pregled dojki i pazuha.

Promene se po svojim karakteristikama mogu podeliti u dve grupe:

– benigne, tj. dobroćudne promene- najčešće su to fibrocistične promene, fibroadenomi, a moguće je uočiti i lipome, hemangiome, kalcifikate

– maligne, tj. zloćudne promene podrazumevaju uočavanje izmenjene arhitektonike tkiva dojke, u smislu postojanja promena koje su  ultrazvučno nejasno ograničene, prožete krvnim sudovima, i često zahvataju i okolna tkiva.

Zašto su važni preventivni pregledi dojke?

U toku preventivnog pregleda može biti uočena i ultrazvučno otkrivena neka promena, oko čijeg se daljeg toka dijagnostike i lečenja razgovara sa pacijentom u toku samog pregleda. Na vreme uočena promena ostavlja više prostora preciznijoj dijagnostici i ranijem početku lečenja.


dr Jelena Dinić, radiolog