Kao dominantno urološka Poliklinika često dobijamo pitanja pacijenata o fimozi i intervenciji. Najčešća pitanja koja nam postavljaju su : šta je fimoza, kako da znam da se radi o fimozi, koliko dugo traje intervencija i oporavak, da li je bolna, kako se održava higijena, kada se mogu vratiti normalnim fizičkim aktivnostima i posle koliko vremena mogu imati seksualne odnose…

Šta je fimoza i koji su njeni simptomi?

Fimoza je suženje kože prepucijuma zbog čega postoji nemogućnost prevlačenja kožice penisa preko glavića penisa. Ona može biti fiziološka (urođena), kada se najčešće u toku odrastanja i sazrevanja prirodno odvija proces razdvajanja i širenja kože prepucijuma. Taj proces prirodnog razdvajanja kože prepucijuma odvija se do sedme godine i nakon tog perioda koža prepucijuma je dovoljno rastegljiva. Fimoza može da bude patološka i nastaje kao posledica stvaranja ožiljaka, neke upale ili infekcije. Fimoza može nastati u bilo kom životnom dobu.

Simptomi koji se mogu javiti kao posledica fimoze su: crvenilo, bolovi, svrab, otežano održavanje higijene, učestale infekcije, smetnje pri mokrenju i seksualnim odnosima…

Kako da znam da se radi o fimozi?

Dijagnozu fimoze postavlja lekar specijalista urologije na samom pregledu i dalje indikuje intervenciju ukoliko ne postoje trenutne kontrindikacije. Ukoliko je potrebno, lekar pre same intervencije preporučuje određene preoperativne laboratorijske analize (KKS, CRP, skrining koagulacije-a PTT, PT-INR, fibrinogen, kulturu briseva…).

Kako da se pripremim za operaciju fimoze?

Pacijentu se savetuje da neposredno pre intervencije jede, uzme svoju redovnu terapiju (misli se na lekove koje inače koristi zbog nekih drugih oboljenja), obrije preponsku regiju i isprazni bešiku. Pre ulaska u salu svaki pacijent je dužan da popuni formular sa svojim ličnim podacima i potpiše pristanak na intervenciju.

Kako izgleda intervencija, koliko dugo traje i koja vrsta anestezije se koristi?

Operacija se obavlja u  sali za intervencije Poliklinike Bocokić, i nju radi doktor medicine, specijalista urologije, asistira strukovna sestra. Vreme trajanja intervencije je 30-45 minuta i intervencija se vrši u lokalnoj anesteziji. Pacijent je potpuno svestan sve vreme.

Da li sama intervencija boli?

Iako se tokom intervencije koristi lokalna anestezija, neki pacijenti se žale da osećaju bol. Razlog za to je visoka osetljivost pojedinaca. Da bismo svakome omogućili bezbolnu intervenciju, doziranje lokalnog anestetika je potpuno individualno i prilagođeno svakom pojedincu.

Kako da se ponašam nakon intervencije?

Nakon završene intervencije potrebno je mirovanje narednih 2h, a u sledećih 7-15 dana preporučuje se izbegavanje težih fizičkih aktivnosti (teretana, trčanje, vožnja bicikle…), kupanje u bazenu, moru i seksualne aktivnosti. Kao reakcija na intervenciju se mogu javiti tegobe u vidu crvenila, otoka kože penisa i bolovi, najčešće u vidu tištenja. Lekar nakon završene intervencije svakom pacijentu propisuje terapiju i daje savete kako bi se prevenirale eventualne infekcije, umanjili bolovi i izbegla neželjena erekcija u periodu oporavka, koja može dovesti do pucanja šavova i krvarenja rane. Prva kontrola se zakazuje i obavlja u periodu od 2-3 dana posle operacije. Na kontroli lekar obrađuje i previja ranu. Skidanje konaca nije potrebno već se oni sami resorbuju. Održavanje higijene: u prvim danima nakon intervencije izbegava se kvašenje operativne rane. Na kontroli, u zavisnosti od izgleda rane i faze zarastanja, lekar daje dalje savete.

Koliko traje oporavak i kada mogu imati seksualne odnose?

Oporavak najčešće traje 4-6 nedjelja. Kada rana u potpunosti zaraste, oko 6 nedelja nakon intervencije, pacijent se može vratiti seksualnim aktivnostima i svim uobičajenim fizičkim opterećenjima.

Autori teksta: dr Aleksandra Lazarević, lekar opšte medicine i Đurđica Stoilković, medicinska sestra